петък, 10 октомври 2014 г.

Доброволци и пиперопроизводители се обединиха срещу вносните ГМО-чушки

Празник на лютата чушка събра в ямболското читалище „Умение 2003” в четвъртък вечер представители на Асоциация Български пипер, Независимия синдикат на потребителите и Движение с екологична насоченост. Уникален видеоколаж „Апология за лютата чушка”, сглобен от доброволците от Потребителски онлайн-център „Умение”, представи историята на пиперливите зеленчуци от Мексико през вкусовите рецептори на Бай Ганьо и съвременните чревоугодници. Сладката раздумка тръгна и покрай масата с домашни консервирани люти чушки, пикантна апетитка, сланинка, боб по манастирски, сирена баница, вино и ракия, осигурени от гости и домакини. Най-страстните привърженици на парещите ястия получиха и ПиперГрамоти за предана почтителност, искрена любов и открито благоговение към лютите чушки.
Над 2000 са сортовете люти чушки, които се използват в световната кухня, 85 вида от тях са създадени в родните ни институти, обясни председателят на Асоциация Български пипер Георги Василев. Пиперът е два пъти по-богат на витамин С от лимона, повишава нивото на хормоните на удоволствието - серотонин и ендорфин. Той е отлично профилактично средство против стрес, дихателни и сърдечно-съдови заболявания, сексуални проблеми и др.
България традиционно е един от най-големите производители и износители на чушки в света. За съжаление, обаче, и този бранш бе ударен от ГМО-индустрията. Днес в големите търговски вериги в България се продават пиперки-мутанти от Полша, които на вид са много красиви, но за сметка на това съдържат повече вода, отколкото сухо вещество, което осигурява полезните витамини.

Обсъжданията родиха идеи за общи инициативи между пиперопроизводителите и доброволците от читалище „Умение”, Независимия синдикат на потребителите и Движение с екологична насоченост срещу вносните ГМО-зеленчуци.  

Няма коментари:

Публикуване на коментар